Jak brzmiała muzyka przeszłości? Czy możemy usłyszeć dźwięki instrumentów, które towarzyszyły człowiekowi ponad tysiąc lat temu? Co wiemy o kulturze muzycznej rodzącego się państwa polskiego? To pytania, na które jeszcze nie jesteśmy w stanie udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Możemy jednak podjąć się próby odtworzenia obrazu świata muzyki w pierwszych stuleciach naszej państwowości.
To wyzwanie, jakie stawia przed sobą wystawa „Dźwięki przeszłości. Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego.” w Muzeum Miasta Pabianic
Korzystając z osiągnięć współczesnej archeologii i aktualnego stanu badań historycznych, prezentuje ona nie tylko materialne ślady przeszłości – instrumenty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, ale również ich rekonstrukcje wykonane na podstawie dostępnych źródeł pisanych i ikonograficznych. Instrumenty, które zdecydowaliśmy się Państwu pokazać, to nie tylko obiekty datowane na lata panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ale również powstałe znacznie wcześniej i później. Wszystkie współtworzyły kulturę muzyczną polskiego średniowiecza.
Na ekspozycję składa się kilka modułów tematycznych: instrumenty i muzyka pradziejów i wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich, kościelna, dworska, miejska i ludowa oraz filozoficzne aspekty muzyki i muzykowania w średniowieczu. Dodatkiem jest niewielki, acz intrygujący, kącik celtycki.
W chwili otwarcia (19 września 2020 r.) zaprezentowane zostały obiekty udostępnione przez 32 instytucje i 2 rekonstruktorów : Ditonus Stanisław Mazurek i Huberta Połoniewicza.
Już 1 października dołączyły do nich zabytki z kolejnego muzeum, a przed nami – w trakcie nadchodzącego półrocza – jeszcze kilka zmian w scenariuszu, wynikających z możliwości późniejszego wypożyczenia ciekawych eksponatów z kilku krajowych muzeów. Przyjęta została dynamiczna formuła ekspozycji: wernisaż nie zamknął prac nad jej kształtem, przez cały czas trwania wystawy będą dokonywane na niej pewne zmiany. W ramach programu towarzyszącego przewidziane są także spotkania z autorami scenariusza wystawy czy zajęcia dla dzieci.
Wystawa czynna będzie do 31 marca 2021 r. w budynku przy Starym Rynku 2. Pabianice